Ndërlidhjet

BRUKSEL


Komisioni Evropian tha se miratimi i Kushtetutës serbe e cila Kosovën e shpall si pjesë integrale të Serbisë është kontradiktor, sepse shumica e popullatës së Kosovës nuk ishin në listat zgjedhore, dhe kjo nuk i prek kërkesat e shumicës shqiptare për pavarësi.
Zëdhënësja e Komisionit, Kristina Nagy tha se "statusi i ardhshëm i Kosovës është çështje e veçantë që ndërlidhet me procesin negociator të ndërmjetsuar nga i dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara Martti Ahtisaari.
Komisioni, megjithatë i ka mirëpritur rezultatet preliminare të Kushtetutës që zëvendëson atë të kohës së Millosheviçit.
XS
SM
MD
LG