Ndërlidhjet

BAGDAD


Trupat amerikane kanë vrarë 13 kryengritës të dyshuar në jug të Bagdadit. Ushtria tha se disa nga të vrarët janë luftëtarë të huaj që vinin jashtë Irakut.
Në zhvillime tjera, policia e Bagdadit ka gjetur 56 kufoma të torturuara, viktima të dhunës sektare. Të vrarët ishin të moshës ndërmjet 20 dhe 45 vjeç.
Dhuna sektare në Irak u shtua ndjeshëm prej muajit shkurt, pas shpërthimit në një tempull shiit në qytetin Samarra.
XS
SM
MD
LG