Ndërlidhjet

MOSKË


Rreth 2 mijë ultranacionalistë u përpoqën të tubohen në demonstratën e ndaluar në qendër të Moskës, me ç'rast provokuan ndërhyrjen e policisë, që rezultoi me rreth 300 të arrestuar.
Protestuesit kërkonin të shpallnin atë që e cilësojnë si superioritet të popullit rus, dhe të protestojnë kundër grupeve tjera etnike.
Në Shën Petersburg, qytet i dytë për nga madhësia në Rusi, policia parandaloi një përleshje ndërmjet disa qindra aktivistëve të së djathtës ekstreme dhe antifashistëve. Dhjetra ultranacionalistë u arrestuan.
XS
SM
MD
LG