Ndërlidhjet

BAGDAD


Gjykata e Lartë e Irakut e shpalli fajtor ish liderin e Irakut, Saddam Hussein për krime kundër njerëzimit dhe e dënoi atë me vdekje me varje. Dy ish ndihmësit e tij poashtu u dënuan me vdekje. Ish zëvendës presidenti, Taha Iassin Ramadan u dënua burgim të përjetshëm, tre ish zyrtarë të tjerë u dënuan me gjithsej 15 vjet, ndërsa një i akuzuar u lirua. Akuzat ishin në lidhje me vrasjen e një grupi të shiitëve në Dujail në vitin 1982.
XS
SM
MD
LG