Ndërlidhjet

MOSKË


Presidentët e Shteteve të Bashkuara dhe të Rusisë, George Bush dhe Vladimir Putin, do takohen shkurt të mërkurën në Moskë, kur aeroplani i presidentit amerikan do ndalet në rrugën për Vietnam.
Ky takim nga burimet diplomatike vlerësohet si sinjal i përmirësimit të marrëdhënieve mes Uashingtonit dhe Moskës, që dje arritën marrëveshje politike bilaterale për kushtet e pranimit të Rusisë në Organizatën Botërore të Tregëtisë.
Shtëpia e Bardhë bëri të ditur se zbritja e aeroplanit të presidentit Bush në Moskë është "gjest i miqësisë ndaj Rusisë", ndërsa kabineti i Putinit njoftoi se ai ka vendosur që nga "përzemërisa" të përshëndet Bushin në aeroport.
XS
SM
MD
LG