Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Shtetet e Bashkuara i vunë veto rezolutës së Këshillit të Sigurimit, e cila e dënonte Izraelin për sulmin në Gaza, që la të vrarë 18 civilë palestinezë, përfshirë 7 fëmijë.
Ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara John Bolton tha se drafti ishte i njëanshëm dhe i motivuar politikisht. Dhjetë anëtarë të Këshillit të Sigurimit votuan pro, ndërsa 4 apstenuan.
Izraeli ka kërkuar ndjesë për sulmin në fjalë, të cilin e ka cilësuar gabim teknik.
XS
SM
MD
LG