Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri i jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov shfaqi shpresën për vazhdimin e shpejtë të negociatave ndërmjet Iranit dhe 5 anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit, plus Gjermania.
Ai i bëri këto komente pas takimit të kryenegociatorit bërthamor të Iranit Ali Larijani dhe presidentit Vladimir Putin. Larijani ndodhet për vizitë dy-ditëshe në Rusi, ku diskuton programin bërthamor të Iranit.
Bashkimi Evropian ka propozuar sanksione të rrepta kundër Iranit, nëse Teherani nuk i pezullon përpjekjet për pasurimin e uraniumit.
XS
SM
MD
LG