Ndërlidhjet

SARAJEVË


Gjykata e Bosnjes për Krime Lufte e dënoi me 16 vjet burg një ish ushtar serb të Bosnjes, për dhunim dhe keqtrajtim të grave myslimane gjatë luftës në Bosnje. Gjykata vërtetoi se Radovan Stankoviç, së bashku me disa ushtarë të tjerë, në vitin 1992 kanë formuar një qendër paraburgimi për gratë myslimane të quajtur "bordel".
Ky është rasti i parë të cilin Tribunali Ndërkombëtar i Hagës ia transferoi Bosnjes.
XS
SM
MD
LG