Ndërlidhjet

SINGAPOR


Presidenti amerikan George Bush tha se Shtetet e Bashkuara i hedhin poshtë përpjekjet për izolacionizëm dhe proteksionizëm ekonomik.
Ai i bëri këto komente në fjalimin e tij në Sinagapor, në fillim të vizitës së tij tre ditëshe në vendet e Azisë. Ai me këtë rast foli edhe për rëndësinë e Azisë për Shtetet e Bashkuara.
"Në këtë shekull të ri, Amerika do të mbetet e angazhuar në Azi për shkak se interesat tona varen nga zgjerimi i lirisë në këtë rajon. Në këtë shekull të ri, tregu jonë përgjatë Paqësorit është më i madh se tregu përgjatë Atlantikut", tha Bush.
Ai më tej, kërkoi nga Korea Veriore të heq dorë nga programi i saj bërthamor dhe ftoi vendet e rajonit që të bashkëpunojnë me Uashingtonin për të bërë presion ndaj Phenianit.
XS
SM
MD
LG