Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shqipëria tha se do t'i pranojë tre të burgosurit nga qendra e paraburgimit në Guantanamo.
"Ramë dakord me autoritetet amerikane që t'i pranojmë dhe të bëjmë një gjest humanitar", tha zëdhënësi i qeverisë shqiptare Neritan Sejamini.
Departamenti amerikan i Mbrojtjes njoftoi se një uzbek, një algjerian dhe një egjiptas, janë liruan dhe do të transferohen në Shqipëri. Në kumtesë thuhet se ata u liruan pasi autoritetet konstatuan se nuk janë në "pozicione armiqësore".
XS
SM
MD
LG