Ndërlidhjet

HELSINKI


Kryeministri finlandez Matti Vanhanen, vendi i të cilit kryeson presidencën e rradhës së BE-së, paralajmëroi Turqinë se ka kohë deri në javën e parë të dhjetorit që të respektoi zotimet për bashkëpunim tregtarë me Qipron, në të kundërtën rrezikon negociatat për anëtarsim në familjen evropiane. Turqia ka filluar bisedimet për anëtarsim në Bashkimit Evropian një vit më parë, por problemi kryesorë që bllokon anëtarsimin, mbetet refuzimi i Ankarasë për të hapur portet ajrore dhe detare me Republikën e Qipros.
XS
SM
MD
LG