Ndërlidhjet

HELSINKI


Finlanda i ka bërë publike rreth 300 fotografi të bëra gjatë dy luftërave të saj me Bashkimin Sovjetik në vitet e 40-ta.
Fotografitë zyrtarisht ishin cenzuruar për 15 vjet për shkak të përmbajtjes ekstreme si dhe frikës nga reagimi i Moskës.
Shumë nga fotografitë paraqesin ngjarje të luftës përfshi ekzekutime dhe masakra të civilëve finlandezë, madje edhe shenja të kanibalizmit në rradhët e forcave sovjetike të cilat kishin mbetur pa ushqim.
XS
SM
MD
LG