Ndërlidhjet

ANKARA


Turqia deklaroi sot se nuk do t'i përgjigjet afatit të caktuar rreth problemit të Qipros. Deklarata erdhi një ditë pasi Bashkimi Evropian paralajmëroi Ankaranë se duhet t'i shtojë përpjekjet për zgjidhjen e problemit me Qipron. Ministri i Jashtëm turk, Abdullah Gyl tha se çështjet si Qipro nuk mund të zgjidhen me shantazhe dhe afate të caktuara.
Bashkimi Evropian pritet të mbajë samitin në dhjetor ku do të diskutohet nëse Turqia mund të vazhdojë bisedimet për anëtarsim në familjen evropiane.
XS
SM
MD
LG