Ndërlidhjet

NJU JORK


Këshilli i Sigurimit i KB e dënoi vrasjen e ministrit libanez të Industrisë Perre Gemayel, dhe u bëri thirrje për vetëpërmbajtje të gjitha palëve në rajon. Vrasja e Gemayel në Liban ndodhi në mesin e krizës politike të shkaktuar nga dorëheqja e 6 ministrave prosirianë.
Presidenti amerikan George Bush bëri thirrje për hetimin e plotë të vrasjes.
Këshilli i Sigurimit gjithashtu i miratoi planet për tribunalin e posaçëm ndërkombëtar për t'i gjykuar të dyshuarit në vrasjen e ish kryeministrit të Libanit Rafik Hariri në vitin 2005.
XS
SM
MD
LG