Ndërlidhjet

BRUKSEL


Parlamenti gjerman ka përkrahur hyrjen e Bullgarisë dhe Rumanisë në Bashkimin Evropian duke hequr pengesën e fundit për anëtarësimin e këtyre dy vendeve në familjen evropiane. Komisioneri për Zgjerim i BE-së Oli Rehn e mirëpriti vendimin e Berlinit duke thënë se ky votim finalizon hapin e fundit legal për ratifikimin e hyrjes së Bullgarisë dhe Rumanisë në Bashkimin Evropian.
Dy vendet zyrtarisht bëhen anëtare të BE-së më 1 janar 2007.
XS
SM
MD
LG