Ndërlidhjet

BEOGRAD


Rumania është kundër pavarësisë së Kosovës, sepse në atë rast do ndodhte precedent që do të shkaktonte destabilizim të rajonit, ka deklaruar ambasadori i Rumanisë në Beograd.
"Rumania angazhohet për autonomi të gjerë të Kosovës, tek e cila do të arrihej me dialog direkt të Beogradit dhe Prishtinës", ka thënë ambasadori Jon Makovej.
Sipas tij, këtë qëndrim qeveria rumune ia ka përcjellë edhe sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Jaap De Hoop Scheffer gjatë vizitës së tij në Bukuresht.
XS
SM
MD
LG