Ndërlidhjet

TAMPERE


Bashkimi Evropian i ndërpreu bisedimet me Turqinë, që synonin t'i japin fund bllokadës së porteve turke për anijet qipriote.
Pas një takimi me ministrat e Jashtëm të Turqisë dhe Qipros, ministri i Jashtëm finlandez Erkki Tuomioja, tha se një marrëveshje e tillë nuk mundi të arrihet.
"Ne shprehim keqardhje, por e çmojmë mënyrën konstruktive të palëve për nismën tonë. Nuk kishte mjaft elemente të përbashkëta për arritjen e marrëveshjes", tha Tuomioja, duke shtuar se për Turqinë do ketë pasoja në bisedimet për anëtarësim, sepse tregtia nuk mund të vazhdojë si zakonisht".
Brukseli i ka dhënë afat Turqisë deri më 6 dhjetor t'i hapë portet detare me Qipron, përndryshe i rrezikon bisedimet për anëtarësim në familjen evropiane.
XS
SM
MD
LG