Ndërlidhjet

BAGDAD


Presidenti i Irakut Jalal Talabani u takua sot në Teheran me presidentin e Iranit Mahmoud Ahmadinejad.
Me të arritur në Teheran, Talabani tha se vendi i tij ka nevojë për "ndihmën gjithëpërfshirëse të Iranit për të luftuar terrorizmin, për të rivendosur sigurinë dhe për të stabilizuar Irakun".
Ndërkohë, në rrugët e Bagdadit sot pati shpërthime të reja të dhunës. Të paktën 6 veta humbën jetën kur një person i armatosur hapi zjarr në një rrugë plot njerëz.
Ndërkaq në qytetin Dora, disa të armatosur sulmuan një patrullë të policisë, duke plagosur 6 oficerë.
Po sot, sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan tha se beson që Iraku është "pothuaj" në prag të luftës civile.
XS
SM
MD
LG