Ndërlidhjet

LONDËR


Sekretari i Brendshëm britanik John Reid tha se gjurmët e substancës radioaktive që mbyti Aleksandr Litvinenkon janë gjetur edhe në disa lokacione tjera në Londër gjatë hetimeve për vdekjen e ish spinuit rus. Gjatë një deklarate në parlament lidhur me zbulimet e fundit, Reid tha se policia britanike ende nuk e ka emërtuar si vrasje vdekjen e Litvinenkos.
Ish siuni rus dhe kritik i Kremlinit vdiq më 23 nëntor në një spital të Londrës. Në trupin e tij u zbulua sasi e konsiderueshme e substancës radioaktive polonium 210. Në një letër, Litvinenko e akuzoi presidentin rus Vladimir Putin për vdekjen e tij.
Hetimet zyrtare për vdekjen e Litvinenkos pritet të hapen të enjten.
XS
SM
MD
LG