Ndërlidhjet

LONDËR


Kryeministri britanik, Tony Blair tha sot se vdekja e ish spiunit rus, Aleksander Litvinenko në Londër ishte "çështje shumë serioze". Vdekja e Litvinenkos gjatë javës së fundit nga helmimi radioaktiv i ka ngarkuar raportet britaniko-ruse. Kryeministri Blair, që pritet të takohet me presidentin rus, Vlladimir Putin në samitin e NATO-s në Rigë, tha se nuk do të ketë pengesa politike në hetimet për këtë çështje:
- Hetimet e policisë do të vazhdojnë dhe mendoj se njerëzit duhet ta dinë se nuk do të ketë pengesa diplomatike ose politike, tha zoti Blair. Ish spiuni rus, Aleksandar Litvinenko për vdekjen e tij ka fajësuar, nëpërmjet të një letre të publikuar pas vdekjes së tij, presidentin rus, Putin. Qeveria ruse ka hedhur poshtë çfarëdo përfshirjeje në këtë rast.
XS
SM
MD
LG