Ndërlidhjet

HAGË


Tribunali i Hagës shprehu "shqetësime të mëdha" për gjendjen e liderit ultranacionalist serb Vojisllav Sheshel, i cili tashmë 20 ditë është në grevë urie.
Zëdhënësi Refik Hoxhiq tha se po e desh nevoja, mjekët mund të intervenojnë për t'ia shpëtuar jetën.
Sheshel akuzohet për mizori gjatë luftërave ballkanike në vitet e 1990-ta.
Ndërkohë, Partia Radikale e Serbisë bëri thirrje për protesta kundër SHBA-ve dhe Tribunalit të Hagës.
Radikalët e akuzojnë gjykatën se është kundër serbëve dhe vepron sipas instruksioneve amerikane.
XS
SM
MD
LG