Ndërlidhjet

BEJRUT


Disa mijëra pjestarë të opozitës kanë kaluar natën e dytë nën tenda në qendër të Bejrutit para rezidencës së kryeministrit Fuad Siniora duke kërkuar largimin e tij.
Opozita që e kryeson Hezbollahu dhe të cilën e mbështesin Sirija dhe Irani, kërkon shkarkimin e qeverisë, në të cilën shumica janë politikanë anti – sirianë.
Por, pjestarët e qeverisë pohojn se opozita synon dobësimin e qeverisë për të zhagitur fillimin e punës së tribunalit të Kombeve të Bashkuara për të gjykuar të dyshuarit për vrasjen e ish kryeministrit Rafik Al Hariri në vitin 2005.
Sipas reultatave preliminare të tribunalit në këtë vrasje janë të përzier zyrtarët libanezë dhe sirianë.
XS
SM
MD
LG