Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush është zotuar të miratojë një strategji të re për Irakun. Bush i bëri këto komente dje, një ditë pasi paneli dypartiak tha se politika e udhëheqësve amerikanë në Irak ka dështuar dhe ka ardhur koha për ndryshim të kursit.
Bushi e përjashtoi mundësinë e bisedimeve direkte me Iranin dhe Sirinë, siç rekomandon paneli, por tha se është i hapur që këto dy vende të marrin pjesë në përpjekjet ndërkombëtare për Irakun nëse më parë i plotësojnë disa kushte.
XS
SM
MD
LG