Ndërlidhjet

NJU JORK


Kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës Karla Del Ponte ka akuzuar Serbinë dhe Bosnjen për strehimin e figurave kyçe që kërkohen për krime lufte.
"Dështimi i qëllimshëm i Serbisë për bashkëpunim me zyrën time dhe në veçanti në arrestimin dhe transferimin e Mlladiqit dhe Karaxhiqit, është demonstrim i mos respektit maksimal ndaj mijëra qytetarëve, kryesisht myslimanë pastaj kroatë dhe qytetarë tjerë jo serbë, viktima të Bosnjes", tha Del Ponte.
Ajo njëherësh ftoi Këshillin e Sigurimit të OKB-së ta zgjasë mandatin e gjykatës, derisa të dyshuarit kryesor të sillen para drejtësisë.
XS
SM
MD
LG