Ndërlidhjet

MOSKË


Mijëra përkrahës të opozitës janë mbledhur sot në Moskë për të protestuar kundër qeverisë së presidentit rus Vladimir Putin. Protestuesit e udhëhequr nga ish kampioni i shahut, Garry Kasparov, po kundërshtojnë korrupcionin e shfrenuar dhe kufizimet e Kremlinit ndaj lirive demokratike.
Bëhet e ditur se rreth 8 mijë policë janë caktuar për ta mbajtuar rendin dhe sigurinë, derisa protestues ishin rreth 3 mijë veta.
Njoftohet për 50 protestues të arrestuar pas përleshjeve me forcat e sigurisë.
XS
SM
MD
LG