Ndërlidhjet

UASHINGTON


Robert Gates sot e bëri betimin si Sekretar i ri Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara.
Ish drejtori i CIA-s Gates, tha se së shpejti do të shkojë në Irak që të konsultohet me komandantët amerikanë rreth ndryshimeve në strategjinë e luftës.
"Të gjithë ne duam të gjejmë mënyrat për të sjellur djemtë dhe bijat amerikane në shtëpi. Por siç e ka bërë të qartë presidenti, ne thjesht nuk mund të lejojmë të dështojmë në Lindjen e Mesme" tha Gates.
Ai vjen në krye të Pentagonit në vend të Donald Rumsfeld, i cili prej 2001 ishte shef i mbrojtjes në administratën e presidentit George Bush.
XS
SM
MD
LG