Ndërlidhjet

TEHERAN


Ministria e Brendshme e Iranit i publikoi rezultatet e zgjedhjeve për Asamblenë e Ekspertëve, e cila e mbikqyr punën e Liderit Suprem, Ayatollah Ali Khamenei.
Ish presidenti Ali Akbar Hashemi Rafsanjani, një konservator i moderuar, fitoi mbi 1.5 milionë vota, më shumë se çdo kandidat.
Rafsanjani është kundërshtar i rreptë i presidentit Mahmoud Ahmadinejad, dhe fitorja e tij shihet si kthim prapa për presidentin.
XS
SM
MD
LG