Ndërlidhjet

DUBAI


Kryeministri britanik, Tony Blair ka akuzuar sot Iranin se është pengesë për paqen në Lindjen e Mesme dhe ka kërkuar nga vendet e moderuara që të bashkohen kundër ekstremizmit.
- Ne duhet ta dimë se qeveria e Iranit paraqet sfidë strategjike, jo populli i tij dhe, me gjasë, jo të gjitha elementet udhëheqëse, por ata që tash janë përgjegjës për politikë. Ata synojnë të na kthejnë para në Liban, në Irak, në territoret palestineze. Përgjigjja jonë duhet të jetë që ta zbulojmë atë që ata po e bëjnë, tha zoti Blair.
Këto komente ai i bëri gjatë një fjalimi në Dubai të Enmirateve të Bashkuara Arabe.
XS
SM
MD
LG