Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtëpia e Bardhë tha se arrestimi i disa të dyshuarve iraninë në Irak i nënvizon shqetësimet e Shteteve të Bashkuara lidhur me "përzierjen" e Iranit në Irak.
Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Alex Conant tha se administrata e Bushit e pret përfundimin e hetimeve përpara se të dalë me ndonjë konkluzë.
Zyrtarët thanë se forcat e koalicionit arrestuan një numër iranianësh, përfshirë dy diplomatë që më pas u liruan, gjatë një operacioni "kundër atyre që planifikonin sulme ndaj trupave ndërkombëtare, forcave irakiane dhe qytetarëve irakianë".
XS
SM
MD
LG