Ndërlidhjet

MOGADISHU


Trupat islamike sot filluan të tërhiqen ndërsa qeveria e Somalisë dhe ushtarët e Etiopisë nisën avancimin në tre frontet në betejën për kontrollin e Somalisë.
Tërheqja pasoi bombardimin e djeshëm që aeroplanët e Etiopisë i kryen në dy aeroportet kryesore të vendit.
Kryeministri Meles zenawi tha se i dërgoi trupat në Somali që të luftojnë terroristët, të mbrojnë interesat e Etiopisë dhe të mbështesin qeverinë, e cila gëzon përkrahjen e Kombeve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG