Ndërlidhjet

BAGDAD


Gjyqtari irakian Aref Abdul Shahin ka bërë të ditur se Gjykata e Apelit e ka mbështetur dënimin me vdekje për krime kundër njerzimit ndaj ish diktatorit irakian Sadam Hysein.
Ish lideri irakian është dënuar në nëntor me ekzekutim, për rolin e tij në vrasjen e 148 shiitëve në Dujail më 1982.
Vendimi i gjykatës tash pritet të ratifikohet nga presidenti Jalal Talabani dhe dy nën presidentët irakian. Pas ratifikimit, dënimi me ekzekutim duhet të kryhet brenda 30 ditësh.
Shtëpia e Bardhë e ka quajtur vendimin e sotëm si "arritje të rëndësishme" për Irakun, derisa organizatat për të Drejtat e Njeriut, 'Amnesty International' dhe 'Human Rights Watch', thanë se ky gjykim nuk ka qenë i pavarur për shkak të ndërhyrjes politike.
XS
SM
MD
LG