Ndërlidhjet

BAGDAD


Raportet nga Bagdadi thonë se 29 veta janë vrarë nga sulmet e sotme me makina bombë në kryeqytetin irakian. Në tri sulme të koordinuara me makina bombë janë vrarë së paku 14 dhe janë plagosur disa të tjerë, në lagjen Bayaa të banuar kryesisht me shiitë. Ndërsa 15 të tjerë janë vrarë nga një sulm tjetër në rajonin Adamiya të banuar kryeisht me arab sunit.
Nga ana tjetër ushtria e Shteteve të Bashkuara njoftoi për vrasjen e 6 ushtarëve amerikanë.
Associated Press ndërkaq raportoi se me viktimat e fundit, u rrit në së paku 2.978 numri i ushtarëve amerikanë të vrarë në Irak, pesë më shumë se viktimat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara.
XS
SM
MD
LG