Ndërlidhjet

MOGADISHU


Kryeministri i Somalisë, Ali Mohammed Gedi tha se trupat e qeverive, të Etiopisë dhe Somalisë i kanë rimarrë nën kontroll disa pjesë të kryeqytetit Mogadishu.
Më herët u bë e ditur se forcat islamike janë tërhequr nga kryeqyteti dhe porti më i rëndësishëm Kismaju.
Ndërkohë Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, ka dështuar në arritjen e marrëveshjes për nxjerrjen e një rezolute që bënë thirrje për ndaljen e luftimeve në Somali.
XS
SM
MD
LG