Ndërlidhjet

Gjermania do të njohë pavarësinë e Kosovës


Ministri i Jashtëm gjerman,, Frank-Walter Steinmeier, ka deklaruar se Gjermania do të njohë pavarësinë e Kosovës.

Steinmeier, këto komente i ka bërë gjatë debatit të ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian për Kosovën.

Ministri i Jashtëm gjerman ka thënë se shumica e vendeve anëtare të BE-së do të njohin Kosovën multietnike dhe demokratike, ndërsa Qeveria gjermane do të diskutojë çështjen e njohjes së Kosovës në takimin e së merkurës.
XS
SM
MD
LG