Ndërlidhjet

BAGDAD


Kryeministri irakian Iyad Allawi tha se një muaj para zgjedhjeve kombëtare-e ardhmja e Irakut eshte demokracia.
Por, pak minuta pasi ai dha këtë mesazh në një televizion irakian, një seri shpërthimesh tronditi Bagdadin.
Grupet radikale islamiste kanë deklaruar se demokracinë e konsiderojnë "joislamike".
Në jug të Bagdadit dhe në pjesën veriore të provincës së Babilit ushtarët amerikanë të përkhrahur nga ata irakianë kanë nisur një ofensivë të re.
Të premten afër qytetit Bajii, një sulmues vetëvrasës vrau me një makinë bombë 7 persona, 5 nga ta anëtarë të Gardës Irakiane.
XS
SM
MD
LG