Ndërlidhjet

BAGDAD


Kryeministri irakian Iyad Allaëi tha se një muaj para zgjedhjeve kombëtare-e ardhmja e Irakut shtrihet ne demokraci. Por, pak minuata pasi ai dha këtë mesazh në një televizion irakian, një seri shpërthimesh tronditen Bagdadin.
Grupet radikale islamiste kanë deklaruar se demokracinë e konsiderojnë "joislamike".
Në jug të Bagdadit dhe në pjesën veriore të provincës së Babilit ushtarët amerikanë të përkhrahur nga ata irakianë kanë nisur një ofensivë të re .
Të premten afër qytetit Bajii, një sulmues vetëvrasës vrau me një makinë bombë 7 persona, 5 nga ta anëtarë të Gardës Irakiane.
XS
SM
MD
LG