Ndërlidhjet

ZAGREB


Në Kroaci sot u votua presidentin e ri të vendit. Presidenti aktual Stipe Mesiq është kandidati kryesor për fitore në zgjedhjet, ku marrin pjesë edhe 12 kandidatë të tjerë. Televizioni shtetëror njoftoi pas mbylljes së vendvotimeve se Mesiq mund të fitojë rreth 52% të votave.
"Pres të fitoj qysh në raundin e parë. Baraspesha e mbështetësve do jetë e njëjtë dhe në raundin e dytë dhe ky i fundit vetëm sa do të rrisë shpenzimet", tha pas votimit të sotëm Stipe Mesiq.
Rezultatet e para preliminare pritet të shpallen në mesnatë.
XS
SM
MD
LG