Ndërlidhjet

KABUL


Qeveria afgane ka urdhëruar dërgimin e trupave shtesë në kufirin me Pakistanin, pas shkëmbimit të zjarrit me trupat pakistaneze.
Një ushtar pakistanez është vrarë dhe tre janë plagosur në rajonin e Ëaziristanit. Qeveria e Pakistanit ka protestuar ndaj incidentet, por ka shtuar se mbetet e paqartë nëse kanë sulmuar trupat afganistane apo militantët. Zëdhënësi i ushtrisë amerikane në Afganistan ka thënë do të punohet me të gjitha palët për të zgjidhur keqkuptimet eventuale. Ndërkohë, po sot një ushtar amerikan është vrarë dhe tre janë lënduar në një pusi në Afganistanin Lindor.
XS
SM
MD
LG