Ndërlidhjet

BAGDAD


Të paktën 21 persona janë vrarë në tri sulme të ndara vetëvrasëse në Bagdad, Hillah dhe Bakuba të Irakut.
Pavarësisht, që nga disa vëzhgues sulmet shihen si fushatë e kryengritësve për të penguar votimin, kryeministri Iyad Allawi është shprehur i vendosur se zgjedhjet do mbahen në kohën e paraparë:
"Natyrisht se jemi të vetëdijshëm për brengat e irakianëve, veçanërisht atyre të sigurisë. Ne nuk do të lejojmë që dhuna, terroristët dhe shkelësit e ligjit ta ndalin zhvillimin tonë dhe procesin politik si dhe ta shkatërrojën vendin. Qeveria dhe unë personalisht i inkurajojmë irakianët që të marrin pjesë në zgjedhje", tha Allawi.
Ndërkohë, shefi i Shërbimit Informativ të Irakut tha se 20 mijë deri në 30 mijë terroristë po veprojnë në tërë Irakun, të udhëhequr nga ish regjimi irakian me seli në Siri.
XS
SM
MD
LG