Ndërlidhjet

JERUSALEM


Sot është dita e fundit e fushatës për zgjedhjet presidenciale palestineze të 9 janarit.
Kandidati kryesor Mahmoud Abbas e vizitoi varrin e udhëehqësit të ndjerë Yasser Arafat në Bregun Perëndimor ndërsa kandidati tjetër Mustafa Barghouti u arrestua në Jerusalem ndërsa përpiqej të hyjë në xhaminë Al Aqsa.
Policia tha se Barghouti nuk kishte leje për të hyrë në lokalet e xhamisë.
Izraeli premtoi të lejojë zgjedhje të lira e të drejta të palestinezëve, dhe u dakordua për fushatë të kufizuar zgjedhore në Jerusalem.
XS
SM
MD
LG