Ndërlidhjet

FORT HUD/TEKSAS


Ushtari amerikan, i cili akuzohet për drejtimin e keqtrajtimeve në burgun Abu Ghraib të Irakut tha se nuk e ndjen veten fajtor.
Charles Graner ishte në disa nga fotografitë e bëra publike nga burgu Abu Ghraib.
Avokati i tij tha se Graner ishte urdhëruar nga eprorët dhe nga agjentët e kundërzbulimit që "t'i zbutë" të burgosurit përpara se ata të merreshin në hetime.
Tre ushtarë të tjerë nga njësiti i Garner tashmë janë shpallur fajtorë për abuzimet në Abu Ghraib.
XS
SM
MD
LG