Ndërlidhjet

UASHINGTON


Më shumë se tri javë para zgjedhjeve kombëtare në Irak, presidenti George Bush ka thënë se sulmet militante mund t'i pengojne zgjedhjet në 4 nga 18 provincat e Irakut.
Megjithatë, presidenti shprehu optimizmin rreth zgjedhjeve të 30 janarit, duke thënë se pret që votimi të jetë një përvojë e jashtëzakonshme.
"Besoj se kur demokracia merr rrugën ajo të con te paqja. Kjo është dëshmuar në tërë botën. Demokracia është e barabartë me paqen dhe kjo është ajo që ne po mundohemi ta arrijmë", tha Bush.
Ndërkohë, forcat amerikane kanë njoftuar se kanë kapur edhe një lider militant, i lidhur me ekstremistin Abu Musab al Zarqaëin.
XS
SM
MD
LG