Ndërlidhjet

STOKHOLM


Të paktën 16 persona kanë vdekur dhe më shumë se 250 mijë shtëpi dhe ndërtesa kanë mbetur pa rrymë elektrike si pasojë e stuhisë që e goditi Evropën veriore këtë fundjavë. Të vdekurit janë nga Suedia, Danimarka, Anglia dhe Gjermania.
Meterologët thonë se stuhia ishte më e rënda në 40 vitet e fundit. Sipas vlerësimeve fillestare dëmet e shkaktuara nga moti i lig kapin vlerën prej dhjetëra miliona eurosh.
XS
SM
MD
LG