Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri izraelit Ariel Sharon tha se do të thërrasë sot Mahmud Abbasin për t'i uruar fitoren në zgjedhjet presidenciale dhe për të sugjeruar një takim në "të ardhmen e afërt".
Ai tha se dëshiron që takimi të fokusohet në çështjet e sigurisë.
Mahmud Abbas ndërkaq, ka thënë se duhet shumë për t'u bërë me qëllim që të arrihet paqja me Izraelin:
"E dimë se zgjedhjet janë fillimi, jo fundi, Kemi shumë për të bërë që të arrijmë paqen, të bazuar në legjitimitetin ndërkombëtar", ka thënë Abbas.
Në mëngjesin e sotëm, militantët palestinezë hodhën të paktën 5 mortaja mbi vendbanimet hebrenje në Gazë. Nuk njoftohet për të lënduar.
XS
SM
MD
LG