Ndërlidhjet

SAN DIEGO


Astronomët në Shtetet e Bashkuara kanë identifikuar tre yje gjigantë, të kuq, të ftohtë dhe të shndritshëm, që janë në fund të jetës së tyre.
Astronomët thonë se ata mund të jenë yjet më të mëdhenj të identifikuar deri tash. Që të tre kanë diametër më të madh se 1 miliard milje. Nëse do të ishin në lokacionin ku është dielli, ata do të gëlltisnin tërësisht tokën dhe shtresa e jashtme e tyre do arrinte deri në pikën mes orbitës së Jupiterit dhe Saturnit.
XS
SM
MD
LG