Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti amerikan, George Bush, ka kandiduar Michael Chertoff, në krye të Departamentit të Sigurisë Kombëtare, post që është mbajtur nga Tom Ridge, i cili dha dorëheqjen në fund të vitit të kaluar. Chertoff ka kryer detyra kyce në Departamentin e Drejtësisë.
"Në të gjitha detyrat që ka pasur, Mike Chertoff ka treguar përkushtim maksimal ndaj drejtësisë dhe vendosmëri të palëkundur në mbrojtjen e popullit amerikan", tha presidenti Bush me rastin e bërjes publike të kanidaturës.
Kanidimi i Chertoff është i dyti, pasi zgjedhja e parë e Bushit, Bernard Kerik u tërhoq.
XS
SM
MD
LG