Ndërlidhjet

GAZË


Shefi për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian Javier Solana e vizitoi kampin Jabaliya në Rripin e Gazës pas bisedimeve me presidentin e sapozgjedhur palestinez Mahmoud Abbas.
Solana tha se ishte prekur nga hallet e banorëve të kampit, dhe u tha njerëzve se udhëheqësia e tyre e re do të bëjë çmos për të ringjallur procesin e paqes.
Solana tha se problemi vjen nga ata, të cilët shkrepin raketa kundër Izraelit, por shtoi se shkatërrimet që i bën Izraeli si kundërpërgjigje ndaj raketimeve, janë joproporcionale dhe përfundimisht joefektive.
"Ata që ndëshkohen nuk janë fajtorët ", tha Solana.
XS
SM
MD
LG