Ndërlidhjet

ZAGREB


Kroatët po votojnë në zgjedhjet presidenciale, në të cilat presidenti aktual Stipe Mesiq ka gjasa të fitojë mandatin e dytë.
Mesiq ka merita për vendosjen e Kroacisë në rrugën drejt Bashkimit Evropian.
Ai në raundin e parë të zgjedhjeve nuk mundi të fitojë votat e mjaftueshme për të fituar presidencën, dhe sot kundërkandidat ka zëvendëskryeministren Jadranka Kosor.
XS
SM
MD
LG