Ndërlidhjet

PEKIN


Disidentët kinezë kanë kërkuar nga qeveria që të zhvillojë një ceremoni mortore publike për udhëheqësin reformist Zhao Ziyang, si dhe të bëjnë një vlerësim të drejtë të kontributit të tij.
Zhao ka shërbyer si kryeministër i Kinës, por është larguar pas kundërshtimit për përdorimin e forcës ndaj protestuesve në sheshin Tianmen. Ai ka qenë në arrest shtëpie që nga ajo kohë.
XS
SM
MD
LG