Ndërlidhjet

BAGDAD


Tetë ushtarë të Gradës Irakiane janë vrarë nga sulmues të armatosur, 11 persona vdiqën nga një sulm vetvrasës, derisa tre kufoma civilësh dhe e një ushtari irakian janë gjetur gjatë ditës në Ramadi. Ky është bilanci i viktimave gjatë ditës si pasojë e sulmeve të ndara në Irak. Rritja e sulmeve në prag të zgjedhjeve synon të frikësojë qytetarët që të mos marrin pjesë në votime. Ndërkaq në 14 vende kanë filluar regjistrimet irakianëve në mërgim për votimet e 30 janarit. Lidhur me përgatitjet teknike Annan ka theksuar:
"Sa i përket përgatitjeve teknike gjithcka është gati. Kemi bërë cdo gjë që është e nevojshme për zhvillimin e zgjedhjeve, por natyrisht situata është larg nga idealja."
Në të tjera zhvillime Hollanda do tërheqë 1'400 trupat nga Iraku deri në 15 mars, ka bërë të ditur kryeministri hollandez.
XS
SM
MD
LG